Jaki oczyszczacz powietrza powinienem kupić? Ważne pytania, które należy sobie zadać

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które usuwa zanieczyszczenia z powietrza. Utrzymanie czystego i higienicznego powietrza w pomieszczeniach jest ważne z kilku powodów. Nieczysta atmosfera może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami. Jednak nie wszystkie oczyszczacze powietrza są stworzone tak samo. Istnieje wiele marek i typów oczyszczaczy powietrza, z których każdy ma swój własny zestaw funkcji oraz zalet i wad. Może być trudno zdecydować, który z nich jest najlepszy dla Twojego domu, dlatego przygotowaliśmy listę pomocnych wskazówek i uwag podczas zakupów oczyszczacza powietrza:

Kto powinien kupić oczyszczacz powietrza?

Jeśli masz alergie lub astmę, to oczyszczacz powietrza może być dobrą inwestycją. Jednak nawet zdrowe osoby mogą skorzystać z posiadania oczyszczacza powietrza w swoim domu. Badania wykazały, że czystsza jakość powietrza prowadzi do lepszego snu i większej wydajności. Osoby, które spędzają dużo czasu w pomieszczeniach, takie jak studenci i pracownicy biurowi, również mogą chcieć rozważyć oczyszczacz powietrza. Są one szczególnie korzystne dla palaczy i osób posiadających zwierzęta domowe. Jeśli masz współlokatorów lub członków rodziny, którzy palą, oczyszczacz powietrza jest dobrym wyborem. Może on pomóc zredukować zapach z papierosów, cygar i innych rodzajów tytoniu.

Ile masz miejsca do dyspozycji?

Wielkość Twojej przestrzeni i ilość zanieczyszczeń w okolicy określi rodzaj oczyszczacza powietrza, który powinieneś kupić. Oczyszczacze montowane na ścianie są najlepsze dla małych przestrzeni, natomiast oczyszczacze o dużej wydajności są lepsze dla dużych powierzchni. To, jaki rodzaj oczyszczacza kupisz, będzie również zależało od tego, czy będzie on przeznaczony do instalacji na stałe, czy do użytku tymczasowego, np. podczas sezonowych epidemii. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, dobrym wyborem będzie oczyszczacz montowany na ścianie. Oczyszczacz może być schowany poza zasięgiem wzroku i ładnie sprawdza się w sypialniach i biurach. Jeśli masz dużą przestrzeń, dobrym wyborem jest urządzenie o dużej pojemności. Urządzenie o dużej wydajności oczyści powietrze w dużym pokoju lub wielu pomieszczeniach.

Jaki jest Twój budżet?

Typ i styl oczyszczacza powietrza, który kupisz, będzie ostatecznie zdeterminowany przez Twój budżet. Istnieje wiele różnych typów oczyszczaczy powietrza. Ich cena waha się od mniej niż 100 dolarów do ponad 1000 dolarów. Jeśli masz ograniczony budżet, poszukaj oczyszczaczy powietrza na wyprzedaży. Możesz również poszukać kodów kuponów i zniżek online. Kupno używanego lub odnowionego urządzenia jest również tańszą opcją. Wiele osób kupuje oczyszczacz powietrza, a następnie decyduje, że im się nie podoba, więc istnieje wiele używanych maszyn tam. Jeśli masz dodatkowy budżet, możesz rozważyć zakup oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA. Filtry HEPA są lepsze w usuwaniu większości rodzajów zanieczyszczeń, w tym alergenów i kurzu.